Uzsāc savu apelsīnu audzēšanas biznesu Uzsāc savu apelsīnu audzēšanas biznesu
Apelsīni, citroni, Greipfrūti, manderīni un citi citrusaugi nu jau visā pasaulē ir pieejami visu cauru gadu, kas nozīmē, ka tu vari ieiet savā lielveikalā... Uzsāc savu apelsīnu audzēšanas biznesu

Apelsīni, citroni, Greipfrūti, manderīni un citi citrusaugi nu jau visā pasaulē ir pieejami visu cauru gadu, kas nozīmē, ka tu vari ieiet savā lielveikalā un iegādāties šos augļus jebkurā laikā. Bet vai tu zini, no kurienes šie augļi nāk, un kāda ir šī nozare, kurā tie tiek ražoti, kā arī kas ir vajadzīgs, lai izveidotu pelnošu citrusa fermu?

Latvija ir mērenajā klimata joslā un mums ir gan karstas vasaras, gan rudeņi un pavasari un, protams, arī ziemas, kas nebūt nav siltas un tāpēc citrusa augļi pie mums brīvā dabā nemaz nav pieejami un vienīgais veids, kā audzēt šos augļus pie mums ir to darot apsildāmās siltumnīcās vai arī iekštelpās, bet tad ir nepieciešamas arī audzēšanas gaismas un temperatūras noturēšanas iekārtas, kas tad ļautu tev audzēt šos augus. Šādi audzējot siltumnīcā tu nekādā veidā nevari gūt peļņu un to var darīt tikai sava prieka pēc un jārēķinās ir ar to, ka šāds prieks tev izmaksās visai dārgi, apgaismojums un siltums cauru ganu tērē ļoti daudz enerģijas un tā noteikti nav lēta.

Citronu industrija pamatā bāzējas ap ekvatoru izvietotās valstīs un, piemēram, ASV Floridas štatā katru gadu tiek saražotas pat 200 miljoni citrusaugu kastes un industrijas kopējais apgrozījums ir mērāms ap 9 miljardiem dolāru. Bet, lai uzsāktu savu citrusa fermu tev būs nepieciešams ilgs laiks, lielas investīcijas vai atrie krediti no 20 un pacietība, jo šie citrusa augi noteikti, ka neaug ātri un ir jāgaida ilgs laiks, kamēr ir iespējams novākt pirmos augļus un arī pēc tam novākšana un līdz ar to peļņa tiek iegūta tikai vienu reizi gadā un visu pārējo gadu ir jāmāk izdzīvot ar to, kas tev ir un tāpēc jāmācās finanšu disciplīna. Lai uzsāktu savu citronu vai apelsīnu fermu tev vajadzēs sākumā saņemt naudu, ar ko iegādāties zemi, mazos citronkoku stādiņus un izveidot apūdeņošanas sistēmu, kā arī algot cilvēkus, kas apkops šos augus, kamēr tie aug. Vairākus gadus tev vajadzēs tikai ieguldīt naudu apkopšanā un laistīšanā un tikai pēc šiem gadiem, tev sāksies pirmās ražas, bet tad atkal tev vajadzēs gan transportu, gan arī maksāt cilvēkiem, lai tie novāktu šos augļus un pēc tam tie būs arī jāpārdod vai nu vairumtirgotājiem vai arī pa taisno jāmēģina iegūt kontakti veikalos un citās pārdošanas vietās, kur tad tu varētu izplatīt savu produkciju. Precīzus skaitļus es nezinu, bet noteikti, ka lielākā daļa citrusa fermeri ņem kredītus, lai varētu izaudzēt šos augus un sagaidīt pirmo peļņu. Bet galvenā peļņa un lielākās ražas var būt ka būs tikai pēc 10 un vairāk gadiem, jo lai citrusa koks sāktu ražot augļus ir vajadzīgi 3 līdz 6 gadi un jo lielāks šis augs būs, jo vairāk augļus tas ražos!

Citrusa nozare visā pasaulē saražo aptuveni 70 miljonus tonnu augļu gadā un tā, kā citrusa augiem ir lielākā vērtība no visiem augļiem, tad šajā industrijā iesaistīties vēlas daudzi. Bet izmaksas, lai uzsāktu savu biznesu ir lielas un ir vajadzīgi dažādi aizdevumi, lai to izdarītu, tāpēc arī pamatā industrijā līderi ir jau gadu simtiem dominējoši fermeri ar milzīgām fermām un milzīgu apmēru.