Citronu ēteriskā eļļa. Citronu ēteriskā eļļa.
Citronu eļļai piemīt daudz noderīgu un dziedējošu īpašību, tāpēc to, bieži vien, pielieto visdažādākajās jomās – medicīnā, kosmetoloģijā, parfimērijā, aromterapijā. Par citrona dzimteni tiek... Citronu ēteriskā eļļa.

Citronu eļļai piemīt daudz noderīgu un dziedējošu īpašību, tāpēc to, bieži vien, pielieto visdažādākajās jomās – medicīnā, kosmetoloģijā, parfimērijā, aromterapijā.

Par citrona dzimteni tiek uzskatīta Ķīna, Indija un Klusā okeāna salas. Jau Senajā Ēģiptē citronu lietoja indes neitralizēšanai ēdienos, tīfa ārstēšanai. Eiropā to bieži izmantoja profilaksei pret malāriju, cingu, mēri, kā arī, to lietoja čūsku kodumu ārstēšanai. Tiek uzskatīts, ka citrona eļļa stimulē organisma attīrīšanās procesus , noņem sāpes, ja ir artrīts un sirds saslimšanas.

Mūsdienās, citrona eļļa ir īsta vērtība. To iegūst no citrona mizas ar aukstās spiešanas metodi. Lielākās eļļas spiestuves pārsvarā ir Itālijā un Francijā.

Citronu ēteriskās eļļas sastāvs un īpašības.

Citronu eļļa ir gaiši dzeltens šķidrums, ja to ilgi uzglabā, tam var parādīties brūna nokrāsa. Citronu eļļa ir lieliska aromātiska piedeva, kuru bieži pielieto aromterapijā ( tā padara skaidrākas domas, prātu, noņem stresu, uzbudinājumu, trauksmi, paaugstinātu emocionālo stāvokli), kulinārijā, kosmētikas un parfimērijas jomā. Tai ir ļoti liels noderīgo vielu spektrs, tāpēc to ar lieliem panākumiem pielieto medicīnā un kosmetoloģijā.

Citrona ēteriskā eļļa – tas ir līdzeklis, kuram ir augstas tonizējošas īpašības, kuras ir ļoti noderīgas mūsu asinsritei. Tās veicina asins šķidrināšanu, pastiprina asins plūsmu, tās samazina spiedienu slimniekiem, kuriem ir paplašinātas varikozas vēnas. Šī unikālā eļļa rada iespēju stimulēt sirds darbību, to bieži pielieto asins spiediena pazemināšanai. Jāatzīmē, ka citrona eļļai ir īpašībā atjaunot sarkanos asins ķermenīšus un novērst anēmijas veidošanos. Tā labvēlīgi ietekmē arī baltos asins ķermenīšus, stimulē tos, veicina imunitātes nostiprināšanos un palīdz cīnīties ar infekcijām.

Citrona ēteriskai eļļai ir augstas detokcikācijas īpašības, kā arī izteiktas antiseptiskas un pretmikrobu īpašības. Citrona eļļa lieliski palīdz ārstēt saaukstēšanās slimības: angīnu, klepu, gripu, drudža gadījumā palīdzēs samazināt temperatūru, noņems galvas sāpes, atbrīvos no migrēnas, palīdzēs, ja ir neiralģijas, reimatisms un artrīts. Liels palīgs ir cīņā ar herpes vīrusu uz lūpām. Citronu eļļai ir izteiktas baktericīdas un pretiekaisuma īpašības, kuras efektīvi izmanto furunkulu ārstēšanā, ādas izsitumu, balto piņņu, slapjās ekzēmas ārstēšanā. Antibakteriālas īpašības ļauj to pielietot cīņā ar stafilokokiem, streptokokiem un tuberkulozes baciļiem. Jau no seniem laikiem to izmanto cīņā ar vēdera parazītiem.

Citronu ēteriskā eļļa stimulē aknu darbību, ir efektīvs līdzeklis veģetatīvās distonijas ārstēšanā, veicina holesterīna samazināšanos asinīs, novērš aterosklerozes veidošanos.

Nesen tika izpētīts, ka citrona eļļa bloķē fermenta darbību, kurš audos šķeļ kolagēnu, bet tas, savukārt, atbild par skaistumu un labu ādas izskatu. Citiem vārdiem sakot, citronu eļļai piemīt augstas, ādu atjaunojošas īpašības un tā var nobremzēt dabīgos ādas novecošanās procesus, novērst priekšlaicīgu grumbiņu rašanos, priekšlaicīgu ādas elastības zudumu.

Kopjot taukainu sejas ādu, citronu eļļa ir vienkārši neaizstājama, jo tā taču regulē tauku dziedzeru darbību, kontrolē zemādas tauku slāni, stimulē poru attīrīšanās mehānismu. Citronu eļļa lieliski palīdz atbrīvoties no melnajiem punktiem uz sejas, atgriež sejas ādai tonusu, pozitīvi iespaido sejas ādu. Citronu ēterisko eļļu izmanto kā balinošu vielu, ja ir vasaras raibumi, pigmenta plankumi. Regulāri lietojot eļļu samazinās kuperoze.

Atjaunojošās citronu eļļas īpašības ļauj to izmantot smalku rētu ārstēšanai, nagu kutikulu pazemināšanai, nagu lūšanas novēršanai.

Citronu ēteriskā eļļa ir ideāls līdzeklis papildus matu kopšanā. Tā atgriež matiem to dabisko spīdumu, padara tos zīdainus un paklausīgus. Citronu eļļa lieliski mīkstina cietu ūdeni. Parasti to pievieno ūdenim un izmanto kā matu skalotāju. Īpaši labi tas ir blondu matu īpašniecēm.

Citrona ēterisko eļļu var izmantot inhalācijām, vannām, telpu aromatizēšanai, iekšējai lietošanai.

Tā palīdzēs ja ir bezmiegs, saaukstēšanās, hronisks nogurums, liekais svars, celulīts, muskuļu sāpes, lielas fiziskas slodzes radīts saspringums, reimatisms, slikta elpa mutē, sāpes kaklā, smaganu asiņošana.

Citronu ēterisko eļļu nedrīkst lietot, ja jums ir individuālā nepanesamība vai arī, ja jūs izejat ķīmiskās terapijas ārstēšanas seansus.