Kā mājās izaudzēt mandarīna koku? Kā mājās izaudzēt mandarīna koku?
Vairums cilvēku uzskata, ka mandarīna koks ir tropu augs, bet tā nav taisnība. Mandarīna koks ir subtropu augs, tādēļ tam, lai tas augtu un... Kā mājās izaudzēt mandarīna koku?

Vairums cilvēku uzskata, ka mandarīna koks ir tropu augs, bet tā nav taisnība. Mandarīna koks ir subtropu augs, tādēļ tam, lai tas augtu un dzīvotu, nav nepieciešama augsta istabas temperatūra. Mandarīna kokam tā miera periodā vajadzētu nodrošināt +12 līdz +14 grādus pēc Celsija, kā arī to vajadzētu novietot gaišā un labi vēdinātā telpā. Jāpiebilst, ka mandarīna koks necieš piesmakušas telpas, tāpēc vasarā vislabāk to iznest dārzā un novietot viegli noēnotā vietā. Mandarīna koks ir jāaudzē saulainā telpā, taču nekādā gadījumā tiešos saules staros. Ziemā, kad saules gaismas ir maz, citrusaugi ir jālaista pavisam minimāli, proti, tikai tik daudz, lai tie neiekalstu un neaizietu bojā.

Ir jāzina, ka mandarīna koks ir mūžzaļš augs, tāpēc lapas tam ir visu cauru gadu. Mandarīna koks nomet lapas tikai tad, ja tā kopējs ir pieļāvis kādu kļūdu tā audzēšanā vai kopšanā, piemēram, ziemas periodā mandarīna koks ir turēts istabas temperatūrā, kas ir augstāka par +14 grādiem pēc Celsija.

Protams, mandarīna kokam nav uzreiz jānomet lapas, lai signalizētu savam kopējam par to, ka ir pieļauta kāda kļūda audzēšanā vai kopšanā – pietiek ar plankumiem uz lapām. Plankumus uz mandarīna koka lapām var izraisīt dažnedažādi apstākļi, sākot no auga pārlaistīšanas vai iekaltēšanas un beidzot ar sēņu slimību, tīklērces uzbrukumu vai kādu barības vielu trūkumu.

Mandarīna koka audzēšanai ir ieteicams izmantot pasmagu velēnu augsni, kurai pievienota zeme, kūdra un rupja grants. Substrātam, kurā tiek audzēts augs, vajadzētu būt ar viegli skābu reakciju. Laiku pa laikam ūdeni, kas tiek lietots auga laistīšanai, vajag paskābināt ar šķipsniņu citronskābes, lai tas nebūtu pārāk ciets. Ja augsne ir pārāk kaļķaina, mandarīna koka lapas kļūst gaišas, un augs sāk nīkuļot. Mandarīna koku drīkst laistīt arī ar krāna ūdeni, tomēr tas nedrīkst būt pārāk auksts.

Vasaras periodā mandarīna koks ir jālaista bagātīgāk, lai augsni podā pastāvīgi uzturētu mitru. Nav noslēpums, ka saulainā laikā jebkura augsne žūst ātrāk, tāpēc arī mandarīna koks būtu jālaista vismaz trīs reizes nedēļā. Podā ir jānodrošina pamatīgu drenāžu, izmantojot māla podu lauskas, jo mandarīna koks necieš stāvošu ūdeni. Šī paša iemesla dēļ ik pēc 2 līdz 3 stundām no paliktņa ir jānolej liekais ūdens. Īpaši karstās dienās citrusaugs būs jums pateicīgs, ja apsmidzināsit to ar ūdeni, tomēr to nevajadzētu darīt katru dienu.

Laika posmā no pavasara līdz pat novembra sākumam mandarīna koks ir jāmēslo ar īpaši citrusaugiem paredzētu mēslojumu 0,2% koncentrācijā. Pirms auga piebarošanas ar mēslojumu vajadzētu pārbaudīt, vai augsne ir pietiekoši mitra, jo, ja mēslojuma šķīdums tiek liets uz sausa substrāta jeb augsnes, augu var apdedzināt. Ik pavasari mandarīna koka vainagu nepieciešams mazliet paretināt, izgriežot vārgos, izstīdzējušos, traucējošos un pāri augošos zarus.

Kā redzams, lai izaudzētu mājās mandarīna koku, nav nepieciešami nekādi materiālie ieguldījumi un ātrie kredīti to iegādei, bet gan rūpīgs un neatlaidīgs darbs.