Laims Laims

Laims

Laims & CitroniPar visu februāris 21, 2016 oranges

Laims pieder pie citrusu augļu dzimtas un ir cēlies Indijā. Ģenētiski tas ir ļoti līdzīgs citronam. Laims ir neliels augs vai krūms, augstumā no... Laims

Laims pieder pie citrusu augļu dzimtas un ir cēlies Indijā. Ģenētiski tas ir ļoti līdzīgs citronam.

Laims ir neliels augs vai krūms, augstumā no 1,5 – 5,0 metriem. Lapotne ir bieza, zari klāti ar dzelkšņiem. Augļi nav lieli, 3,5 – 6 cm diametrā, olveidīgi, mīkstums – iezaļgans, sulīgs, ļoti skābs. Miza zaļa, dzelteni – zaļa vai dzeltena, ja ir pilnībā nogatavojies, tad miza ir ļoti plāna.

Svaigs laims ir ciets, ar spīdīgu, gludu, dzelteni – zaļu mizu. Tam ir maigs, sulīgs, labi granulēts mīkstums ar rūgtenu garšu.

Laims lielos daudzumos satur C vitamīnu, kā arī B vitamīnu, kāliju, kalciju, fosforu, dzelzi, tiamīnu, riboflavīnu, pektīnu. Laimu rekomendē sirds un asinsvadu slimību profilaksei. Pateicoties askorbīnskābei un kālijam, laims ir spējīgs nostiprināt asinsvadu sieniņas. Laims pasargā zobus no kariesa un sliktām nogulsnēm, novērš smaganu asiņošanu. Laims satur pektīnu, kurš veicina toksisko vielu izvadīšanu no mūsu organisma. Ēteriskās vielas, kuras satur šis zaļais auglis, uzlabo apetīti, palielina kuņģa sulas izstrādi, stimulē gremošanas traktu, tāpēc austrumu virtuve pie pusdienām vai vakariņām piedāvā mērces vietā laima daiviņu.

Ēteriskā laima eļļa palīdz cīnīties ar iesnām. Laims nostiprina imunitāti, palīdz vieglāk panest saaukstēšanās slimības un veicina ātrāku izveseļošanos.

Laims satur lielu daudzumu pektīna, kurš ir labs profilaktisks līdzeklis cīņā ar vēdera aizcietējumiem un lielisks toksisko produktu izvadītājs no organisma.

Pateicoties augstajam C vitamīna līmenim, tas pazemina holesterīna līmeni asinīs, mazina aterosklerozes veidošanos, palēnina novecošanās procesus, stimulē īpašā, olbaltumvielu kalogēna veidošanos.

Laims ir lielisks trankvilizators, tas nomierinoši iedarbojas uz nervu sistēmu, uzlabo tās pašsajūtu, paceļ garastāvokli. Mūsdienu pētījumi ļauj apgalvot, ka indiešu citruss ir spējīgs pieveikt ziemas nogurumu, raudulīgumu, nomāktību, paaugstinātu uzbudināmību un nervozitāti.

Laimu var lietot galvas smadzeņu iekaisuma gadījumos un garīgi slimus cilvēku ārstēšanai. Laims ir lielisks trankvilizators tiem cilvēkiem, kuri cieš no tādām emocijām un ir afekta stāvoklī.

Medicīnā laimu izmanto, lai ārstētu herpes vīrusu, kārpas, papilomas, drudzi, saaukstēšanās slimības, avitaminozi, paaugstinātu arteriālo spiedienu. Laims palīdz cīnīties ar uroloģiskajām saslimšanām. Ja ir nieru saslimšanas, tad laima sulu pievieno tējai.

Laims ir bagāts ar citronskābi. Tā veicina zarnu trakta attīrīšanos. Laima sula un sāls darbojas kā vēderu mīkstinošs līdzeklis. Laima sulu izmanto kā antiseptisku, pretvīrusu un rētas dziedējošu līdzekli.

Kosmetoloģijā laima sulu izmanto krēmos, losjonos, tā aktivizē šūnu darbību un novērš krunciņu rašanos. Laima sulu izmanto sejas attīrīšanai, sejas un ķermeņa skrubjos. Ar laima sulas palīdzību var atbrīvoties no blaugznām, ķermeņa apsārtumiem, zilumiem un sasitumiem.

Laimam ir antiseptiskas, pretmikrobu, baktericīdas, rētas dziedējošas, atjaunojošas, tonizējošas īpašības. Laima sula nomierina stipras un biežas sirds klauves. Labvēlīgi ietekmē kuņģa darbību. Atbrīvo no zarnu iekaisumiem, kurus ir radījis stress. Laimu bieži izmanto citrona vietā, tāpēc, ka tiem ir līdzīgas īpašības. Izmanto drudža ārstēšanai, infekcijas slimību ārstēšanai, saaukstēšanās slimību ārstēšanai.

Uzmanību! Laima sēklas satur indi un lietotas lielos daudzumos var izsaukt saindēšanos!